- O czasopiśmie
- Informacje dla autorów
- Rada programowa
- Wytyczne etyki publikacyjnej
- Dotacje
- XXIX (2024)
- XXVIII (2023)
- XXVII (2022)
- XXVI (2021)
- XXV (2020)
- XXIV (2019)
- XXIII (2018)
- XXII (2017)
- XXI (2016)
- XX (2015)
- XIX (2014)
- XVIII (2013)
- XVII (2012)
- XVI (2011)
- XV (2010)
- XII (2007)
- XI (2006)
- X (2004)
- IX (2003)
- VIII (2002)
- VII (2001)
- IV (1998)
- III (1997)
- II (1996)
- I (1995)
Progress on Chemistry and Application of Chitin and its Derivatives (PCACD)
Redaktor naczelny: Magdalena Gierszewska
Wydział Chemii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
ul. Gagarina 7, 87-100 Toruń, Polska
e-mail: mgd@umk.pl; magdalena.gierszewska.d@gmail.com
Termin nadsyłania manuskryptów: 28 lutego (przedłużono do 15 marca 2024)
Rocznik ukazuje się 30 września.
Wytyczne przygotowania manuskrypu
Manuskrypt, gotowy do druku, należy przesłać do redaktora naczelnego pocztą elektroniczną.
Po zaakceptowaniu autorzy zostaną poproszeni o przeniesienie praw autorskich do artykułu na Wydawcę.
Manuskrypt
Preferowana długość manuskryptu dotyczących oryginalnych badań to do 12 stron formatu B5, ale dopuszczalne są również dłuższe teksty. Tekst powinien być przygotowany w formie gotowej do druku z tabelami i rysunkami w treści rękopisu. Manuskrypt powinien być napisany w języku angielskim przy użyciu edytora Word.
Manuskrypt należy pisać czcionką Times New Roman, w całym tekście 10 pkt, z interlinią 1,0. Wszystkie wymagane marginesy to 25 mm.
Manuskrypt powinien zaczynać się od tytułu, autorów i ich afiliacji, po których następuje streszczenie, słowa kluczowe.
Wszystkie nagłówki powinny być pogrubione, 12 pkt: 1. Wstęp, 2. Materiały i metody, 3. Wyniki i dyskusja, 4. Wnioski, 5. Podziękowania, 6. Literatura. Rozdziały i podrozdziały należy numerować cyframi arabskimi: 2. Materiały i metody, 2.1. Chitozan, 2.1.1. itp.
TYTUŁ powinien być zwięzły, ale na tyle konkretny, aby zwrócić uwagę tych czytelników, do których skierowany jest artykuł, gdy pojawi się w spisie treści, bazie danych itp.
Tytuł powinien być napisany WIELKIMI LITERAMI, 14 pkt, pogrubiony.
Autor (autorzy) wraz z adresem (adresami) ich instytucji – proszę podać jedno pełne imię każdego autora (12 pkt, pogrubiony) oraz identyfikator ORCID. Autor do korespondencji powinien być oznaczony gwiazdką. Afiliację należy napisać kursywą (10 pkt).
Streszczenie: Każdy artykuł musi być poprzedzony streszczeniem przedstawiającym najważniejsze wyniki i wnioski w nie więcej niż 100-150 słowach (12 pkt, interlinia pojedyncza). Streszczenie nie powinno zawierać niezdefiniowanych skrótów ani nieokreślonych odniesień.
Słowa kluczowe: podaj od 4 do 6 słów kluczowych, które można wykorzystać do indeksowania
1. Wstęp: Wstęp powinien określać cel pracy badawczej oraz zawierać krótki przegląd literatury przedmiotu (maksymalnie jedna strona drukowana).
2. Materiały i metodyka: Sekcja „Materiały i metodyka” powinna zawierać wystarczającą ilość informacji, aby umożliwić powtórzenie pracy eksperymentalnej.
3. Wyniki i dyskusja: Sekcja powinna opisywać wynik badań. Dane należy przedstawiać możliwie zwięźle, w razie potrzeby w formie tabel lub rycin. Należy unikać bardzo dużych tabel.
Dyskusja powinna być interpretacją wyników i ich znaczenia w odniesieniu do prac innych autorów.
4. Wnioski: powinny zawierać podsumowanie najważniejszych ustaleń.
5. Podziękowania: należy napisać kursywą.
6. Spis odnośników: Spis odnośników powinien obejmować wyłącznie prace cytowane w tekście i opublikowane lub przyjęte do publikacji. Przekazy osobiste i niepublikowane prace należy wymieniać jedynie w tekście. Nie należy używać przypisów dolnych ani końcowych jako formy zastępczej.
Pozycje w spisie literatury powinny być uporządkowane w kolejności pojawiania się w tekście i każdy powinien zawierać pełny tytuł cytowanej pracy. Dokumenty powinny zawierać identyfikator DOI, jeśli to możliwe, np.:
[1] Smith J, Jones M, Houghton L; (1999) Future of health insurance. N Engl J Med 965, 325–329.
[2] Slifka MK, Whitton JL; (2000) Clinical implications of dysregulated cytokine production. J Mol Med.
Doi:10.1007/s001090000086
[3] South J, Blass B; (2001) The future of modern genomics. Blackwell, London.
[4] Brown B, Aaron M; (2001) The politics of nature. In: Smith J (ed), The rise of modern genomics, 3rd edn. Wiley,New York,
230-236.
[5] Wolfrom ML, Szarek WA; (1972) Halogen Derivatives. In: Pigman W, Horton D (eds), The Carbohydrates, Chemistry and
Biochemistry, Vol. 1A, 2nd ed, Academic Press, New York, 239-251.
Cytowanie
Odwołania cytuj w tekście numerami w nawiasach kwadratowych, np. Wynik ten został przedstawiony w [2, 5, 13].
Rysunki: Rysunki należy ponumerować cyframi arabskimi i umieścić w tekście w kolejności numerycznej. Powinny być dostarczone w postaci starannie przygotowanych grafik wykonanych czarną lub kolorową linią na jednolitym białym tle. Wykresy i rysunki wykonane komputerowo muszą być przygotowane w rozdzielczości 300 dpi lub lepszej. Autorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na to, aby litery na rysunku pozostały czytelne po zmniejszeniu.
Tabele: Wszystkie tabele powinny być ponumerowane cyframi arabskimi. Tabele należy zawsze umieszczać w tekście w kolejności numerycznej. Dla każdej tabeli należy podać nagłówek. Tytuł tabeli powinien jasno i zwięźle wyjaśniać elementy tabeli. Określ wszelkie wcześniej opublikowane materiały, podając oryginalne źródło w formie odniesienia na końcu nagłówka tabeli. Przypisy do tabel powinny być oznaczone małymi literami w indeksie górnym (lub gwiazdkami dla wartości istotnych statystycznie lub innych danych statystycznych) i umieszczone pod tabelą.
Równania i schematy: Szczególną uwagę należy zwrócić na obecne konwencje rysowania struktur pierścieni cukrowych (stożkowe pogrubienie przednich krawędzi itp.). Wzory strukturalne należy pogrupować w celu umieszczenia w tekście w odpowiednich miejscach. Takie grupy nie muszą być opatrzone podpisem, ale te przedstawiające sekwencje reakcji (tj. zawierające strzałki) mogą być oznaczone jako Schemat 1, Schemat 2 itd. Na wykresach i schematach numery równań muszą następować kolejno po sobie, z wyjątkiem sytuacji, gdy pojedyncza struktura z R grupy reprezentują dwa lub więcej związków.
Recenzja artykułów: Wszystkie artykuły zgłoszone do publikacji w PCACD są recenzowane przez Redakcję i po akceptacji przesyłane są do recenzentów będących specjalistami w danej dziedzinie. Wydawca stosuje metodę „pojedynczej ślepej” rewizji.
Przesyłając poprawioną pracę autorzy muszą wymienić wszystkie uwagi recenzenta i wskazać, w jaki sposób zareagowali na komentarz i gdzie w pracy dokonali odpowiednich poprawek.
Odrzucony manuskrypt może zostać ponownie przesłany jako nowe zgłoszenie, pod warunkiem, że został znacznie poprawiony.
Po akceptacji: Autor korespondencyjny zostanie poproszony o podpisanie Oświadczenia i przeniesienia praw autorskich.